Sok ünnep van, amit nem ez eredetileg ünneppé válásának okán ünneplünk. Sokak számára ezek a napok csak a fizetett munkaszünet miatt érdekes. Ám május elsejének története több mint érdekes.
|
8 óra munka, 8 óra szórakozás, 8 óra pihenés, ahogy 1856-ban, |
A történet szálai egészen 1817-ig nyúlnak vissza, amikor is Robin Owen brit gyártulajdonos megfogalmazta, és kihirdette a munkások követeléseit, miszerint az akkor általános 10-16 órás munkaidőt nyolc órára csökkentsék le. Innen a szlogen, a jelmondat: Nyolc óra munka, nyolc óra rekreáció, nyolc óra pihenés” (Eight hours labour, Eight hours recreation, Eight hours rest). Ekkor azonban a kisebb sztrájkoktól és az azt követő elbocsátásoktól eltekintve komoly változást nem sikerült elérni.
39 évig, 1856 április 21-ig nem történt előrelépés a munkaidő csökkentésében. Ám ekkor, 1856 április 21-én Ausztráliában, Melbourne-ben a kőművesek és az építőmunkások sztrájkba léptek, és egy komoly meneteléssel követelték, hogy Ausztrália szerte vezessék be a nyolc órás munkaidőt. A sztrájk és a demonstráció sikerrel járt, és elsőként a világon bevezették a 8 órás munkanapot.
Harminc évvel később 1886 május 1-jén a z ekkor már a munkásokat képviselő szakszervezetek Chicago-ban sztrájkot, és több napos tüntetést szerveztek, amit anarchisták által kirobbantott zavargások kísértek, s amiben 11 ember életét vesztette.
Három évvel később Párizsban, a munkásság szervezeteinek nemzetközi egyesülése, amit II. Intrernacionálénak neveztek el, elhatározták, hogy 1890 május elsején a munkásszervezetek együtt vonuljanak fel, és követeljék a 8 órás munkaidő bevezetését, ami akkor nem járt sikerrel.
|
Május elsején hagyomány tiszteletből Ausztrál baseball sapkát húztam, de valószínűleg rajtam kívül -beleértve a hátam mögött álló Ausztrál zászlót áruló hölgyet is- nem sokan tudták a Siófoki bőrzén, hogy mit is ünneplünk valójában május elsején. |
Azonban a megszervezett tüntetésekkel az Egyesült Államokban sikerült elérni, hogy 1891-ben május elsejét hivatalosan a "Munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé" nyilvánították.
Ezt követően 13 évvel később 1904-ben, az amszterdami kongresszuson ismét felhívást adtak közzé, hogy minden ország munkás szervezetei és pártjai május elsején nagy felvonulásokkal szerezzenek érvény a 8 órás munkaidő bevezetésének.
1933-ban Németországban Hitler hatalomra jutott, és ő volt az, aki május elsejét fizetett nemzeti ünneppé nyilvánította.
A háborút követően egyre szélesebb körben sikerült elfogadtatni a 8 órás munkaidőt a bolygó legtöbb pontján, ahol sok helyen e nap fizetett munkaszüneti nap is egyben.
Tehát mit is ünneplünk május elsején? Nem a munkát, hanem Robin Owen brit gyártulajdonos munkásai által 1817-ben megálmodott 8 órás munkaidő valóra válását, melyet 1856-ban Ausztrál munkásoknak sikerült először kiharcolniuk.
És, hogy mindennek mi köze van a Márkaépítéshez? Erről személyesen fogok mesélni a következő FBTM-en, azaz a FALCON BRANDING TOUR MŰHELYEN!
Harcostársi üdvözlettel:
Lázár CSaba Mike
Márkaépítés és Értékesítési Specialista
Üzleti tanácsadó és tréner
Internet: www.lazarcsaba.com
E-mail: info@lazarcsaba.com
Mobil: 30/664-28-17